Periodontologia

Periodontologia, to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób przyzębia. Choroby objawiające się zaczerwienieniem, obrzękiem, a częstokrotnie krwawieniem dziąseł wynikają ze stanów zapalnych powodowanych przez płytkę bakteryjną zalegającą na zębach, w pobliżu krawędzi dziąsła. Oznaki te stają się bardziej widoczne gdy zapalenie dziąsła przyjmuje formę przewlekłą i powoduje niszczenie tkanki łącznej oraz kości zębodołowej.

periodontologia1

Leczenie w pierwszej kolejności opiera się na dokładnym badaniu klinicznym oraz radiologicznym. Na jego podstawie ustalany jest zakres działań terapeutycznych, który może obejmować: zabieg profilaktyczny poszerzony o kiretaż poddziąsłowy, gładzenie powierzchni korzeni, plastykę bądź wycięcie dziąseł dzięki którym redukuje się głębokość kieszeni patologicznych lub sterowaną regenerację tkanek.

              20170720_120306 20170720_120402 20170720_120556

Dzięki temu tworzy się warunki zapobiegające postępowi choroby, lub wręcz sprzyjające regeneracji uszkodzonych struktur przyzębia, co poprawia „zakotwiczenie” zęba w zębodole. 

Po leczeniu ustalany jest program profilaktyki, który wymaga współpracy wszystkich podmiotów, czyli lekarza, pacjenta i właściciela, a podstawowym jej celem jest przede wszystkim nauka szczotkowania zębów i kontrolowanie postępów w tym zakresie. Zabiegi periodontologiczne, podobnie jak inne zabiegi stomatologiczne, wykonywane są w znieczuleniu ogólnym.

Pamiętaj! Higiena jamy ustnej (kontrola powstawania płytki bakteryjnej) jest najważniejszą formą zapobiegania wystąpieniu wspomnianych chorób, dlatego ważne jest aby już od szczenięcia przyzwyczajać naszego pupila do codziennego szczotkowania zębów czyli higieny aktywnej.